Bez kategorii

Sierota w dużym mieście

Zawsze marzyłam, by zamieszkać w wielkim mieście. Oprócz tego zawsze marzyłam, by związać swoje życie z aktorstwem. Wobec tego, wreszcie czuję, że moje marzenia zaczynają się spełniać. Pierwszy tydzień w szkole aktorskiej w Warszawie za mną.
Fuksówka fuksówką, ale momentalnie poczułam, że jest to miejsce, które kocham. Choć jeszcze nie do końca się w nim odnalazłam, staram się tym nie przejmować. Kiedy wspominam sobie moje poprzednie miejscowości, szybko doceniam zalety dużego miasta.
Ja wiem, Człuchów potrafił być naprawdę uroczy i go nawet lubiłam. Taki mały, skromny, zadbany. Dla mnie, jako gimnazjalistki po wyprowadzce ze wsi, był idealny.
Jednak mimo to, były takie aspekty, które mnie codziennie albo denerwowały, albo śmieszyły. I to tak we mnie rosło, rosło… Im starsza, tym bardziej miałam ochotę wyjechać. Przede wszystkim:

1. Brak anonimowości. Każdy każdego zna. Popełnisz jakiś błąd – wszyscy będą wiedzieć. W dużym mieście, jeśli ktoś zadziwi swoim ekstrawaganckim wyglądem, za moment każdy o tym zapomina. A tam? Oj nie, nie, wydaje mi się, że wszyscy będą o tym pamiętać co najmniej tydzień.
2. Mało miejsc pracy i możliwości rozwoju.
3. Mało miejsc, gdzie można na spokojnie usiąść, zregenerować siły ze znajomymi.
4. Kiepska komunikacja.
5. Ze 4 Biedronki, nie wiadomo po co.
6. Nie wiem czy to domena konkretnie miasteczka (wspominając ten post, to raczej po prostu taka polska przywara), ale śmieszyły mnie głupawe kradzieże, typu koszyk z roweru. Albo raz ciemną nocą, mojej przyjaciółce ktoś wykopał ziemniaki z pola.
7. Ciągle odnosiłam wrażenie, że wszyscy są do siebie podobni. Słuchają tej samej muzyki, podobnie się ubierają, mają takie same zainteresowania, zbliżone temperamenty. Było to dla mnie przykre, ponieważ uwielbiam różnorodność wśród ludzi. Zupełnie nie przeszkadzają mi osoby, które swoją aparycją sprawiają pozory kompletnych wariatów – mających ,,dzikie pasje”, ubierających i farbujących się na wszystkie kolory tęczy etc. Po prostu interesują mnie ludzie, którzy się wyróżniają z tłumu.
8. PEŁNO osób w stylu CHWDP: dresy, rapsy, te sprawy. Wiem, niektórzy pewnie mnie za to zlinczują, lecz należę do osób, które cenią kulturę osobistą. Od razu wytłumaczę – nie zamierzam tu potępiać rapu – muzyka jak muzyka. To że ktoś go słucha, nie oznacza rzecz jasna od razu nic złego. Ja sama co prawda nie przepadam, wolę inne gatunki, ale nie uważam, by ktoś kto lubi, był gorszy czy coś. Nawet moja mama jako nastolatka słuchała namiętnie rapu i uwielbiała Liroy’a i Karrambę, których miała wszystkie płyty i cieszyła się niesamowicie, gdy mogła ich osobiście poznać. Tak samo jak ubieranie dresów. Chodzi mi konkretnie o ten charakterystyczny sposób bycia młodych gniewnych, którzy plują, ciągle się upijają, palą wszystko co się da, są niemili i klną jak szewcy. W dodatku chodzą tacy z głośną muzyką w telefonach po ulicach, nie przejmując się tym, że inni mogą niekoniecznie mieć ochotę słuchać tego co oni.
9. Choć muszę przyznać, że przez chwilę miałam zainteresowanie u niektórych z tych osób, gdy wywiesiłam plakat z przedstawienia na drzwiach pokoju w bursie. Trzymałam na nim papierosa. Rany, ile ludu do mnie przyszło, bym sprzedała papierosy!
10. Człuchów jest tak malutki, że da się go spokojnie przejść od początku do końca w max. 40 minut. Mało miejsc, żeby pójść na spacer.
11. Około 19:00 miasteczko całe powoli zamiera. A właściwie to tego życia chyba w ogóle brak.
12. Cieszyłam się bardzo kiedy otworzyli kino. Co prawda niewielki wybór repertuaru, ale zawsze coś. Niestety, dopchałam się do niego tylko raz. Cały czas kino było wypełnione po brzegi, bo ludzie przyjeżdżali jeszcze z miejscowości obok. No ale nie jestem zła, w pewien sposób się cieszę, że było zainteresowanie. To pozytywnie świadczy.

No i stało się, dobra. Trafiłam do tej wymarzonej Warszawy, o której śniłam po nocach. Patrzę ze wzruszeniem na przejeżdżające tramwaje i masy ludzi wypełniające ulice. Jednocześnie czując, iż póki co, jest to dla mnie DŻUNGLA. Przez pierwsze dni, gubiłam się dzień w dzień. GPS oraz ludzie przechodni, za każdym razem wskazywali mi inną drogę do szkoły. No nie było dnia, bym nie miała porannego cardio na przystanek. W dodatku, na początku kompletnie sobie utrudniłam trasę, bowiem przenosiłam się z tramwaju do metra, z metra do tramwaju, rzecz jasna, tracąc orientację przechodząc z miejsca na miejsce… A ostatecznie okazało się, że mogę dojechać tylko jednym tramwajem. Naprawdę – jeśli jest jakaś zła dróżka, to ja na 100% pierwsze na nią wejdę. I ta moja naiwność, Boże Święty…
Pewnego dnia, spiesząc się do szkoły, zostałam złapana za rękę na Pradze przez staruszkę, najprawdopodobniej Cygankę.

– Daj, daj, dziewczyno, złotóweczkę na herbatę.
Złotówkę. No co ja nie dam? Oczywiście, że dam.
A ta mnie szarpnęła szybko za rękę i mówi:
– Daj, daj, ja powróżę.
– Niee…. dzięku…
– NIE BÓJ SIĘ! Nic ci nie zrobię… Co tu masz… Nie wyrywaj się! Tak, jesteś emocjonalna, nerwowa, uczciwa, będziesz żyła do 94 roku życia…
– No, dziękuję, spieszę się.
– Teraz przełóż 2 złote do tej przegródki…– tak, ja głupia, nie zdążyłam schować portfela. – A teeee 20 zł, tuuuu.
Po czym moje 20 zł wylądowało w jej zaciśniętej łapie.
– Proszę mi oddać – zaczęłam się denerwować.
– Kochaniutka! 20 złotych wróci ci się w zdrowiu podwójnie! Zapewniam! Dziewczyno, nie masz grubszych banknotów?
– Jestem studentką! NIE MAM! Proszę mi oddać!
– Kłamiesz! Masz, masz…
Zacisnęłam portfel.
– Niech mi pani odda moje pieniądze!
– Ale to nie dla mnie! To na twoje szczęście!
Już myślałam, że zaraz chwycę za gaz pieprzowy, ale na szczęście banknot zdążył jej wypaść z rąk. Podniosłam i uciekłam.

Już się nie dam nabrać. Mówię wam, ja się wcześniej bałam tych ulicznych czarownic. Uważałam, że nawet gdy wyglądają niezbyt uczciwie, to już lepiej tę złotówkę dać, bo jeszcze rzucą na mnie klątwę, jeśli się zezłoszczą.

No i właśnie tak sobie myślę, że ta wiedźma chyba faktycznie się na mnie zezłościła.

Bo teraz leżę ze zwichniętą rzepką.

Licząc po cichu, że to tylko takie złe dobrego początki.

A jakie wy macie upodobania? Wolicie duże miasto czy małe? A może jednak wieś? Napiszcie mi w komentarzach, jestem bardzo ciekawa! 🙂

 • Jestem z dużego miasta i zawsze myślałam, że jak się wyprowadzać z dużego, to tylko do większego. A tymczasem mieszkam od jakiegoś czasu w mieście, powiedzmy średnim, i nie narzekam. Jest tu wszystko, czego mi potrzeba do szczęścia, a dodatkowo wszędzie blisko i łatwo dotrzeć. Obawiam się tylko, że będę mieć problem ze znalezieniem pracy. Ale pożyjemy, zobaczymy. Pozdrawiam!

  • Wydaje mi się, że kiedy ktoś się gdzieś długo ,,namieszka”, później szuka już nowości, czegoś innego niż dotychczas 😉

 • Kasia Jasiulewicz (Kate)

  ciekawy wpis 🙂 sama pochodzę z małego miasta tzn. Olsztyna i szczerze to mam go dość 😛 taka większa wieś, niby wszystko jest ale miasto jest nudne. mało się dzieje. latem morze coś nad jeziorami, a tak to porażka :/ może kiedyś mi się odwidzi. tymczasem zapraszam do siebie na http://www.kate-life-trends.blogspot.com

 • Też jestem z małego miasteczka i cieszę się, że wyprowadziłam się do większego 😉

 • Naevyre

  Pochodzę z małego miasta, ale na ostatnie lata nauki w szkole „wywiało” mnie do Warszawy. Kiedyś marzyłam o mieszkaniu w dużym mieście, ale teraz zorientowałam się, że to nie dla mnie. Oczywiście, duże miasta dają więcej możliwości, zwłaszcza dla młodych ludzi. Nie tylko w kwestiach edukacji czy pracy,ale także rozrywki – jest tyle ciekawych miejsc do odwiedzenia, pyszne jedzenie, koncerty, wystawy… Ale w mieście wszystko dzieje się zbyt szybko. Tłum pędzących ludzi i spaliny w powietrzu, wszędzie trzeba biec, bo już za pięć minut muszę być w innym miejscu. Czuję się zagubiona, zduszona, chora. Nie chciałabym tak żyć, wolałabym mieć dom na skraju lasu i żyć w ciszy, w zgodzie z naturą i z dala od wielkiego miasta. Mam nadzieję, że po ukończeniu studiów zrealizuję to marzenie 🙂
  Zapraszam do siebie – http://kropleatramentu.blogspot.com

  • Oj tak, rozumiem Cię. Też trochę mnie dręczy pędzący tłum. Jednak staram się go zrozumieć, nieraz i ja jestem tak samo pędząca. 😀 Dlatego chętnie będę wracać do domu, by zachować równowagę – tam wszystko jest spokojne 🙂

   • Naevyre

    Tak, powroty do domu pomagają się wyciszyć c:
    A jeśli wolno spytać, do której szkoły aktorskiej chodzisz?

 • Ja też jestem typem mieszczucha 😉 Chociaż lubię od czasu do czasu posiedzieć na wsi/w małym miasteczku i się odprężyć to w dużym mieście czuję, że żyję pełnią życia – bez poczucia bycia obserwowaną i ocenianą na każdym kroku, mając na wyciągnięcie ręki wszystkie potrzebne atrakcje i wydarzenia kulturowe oraz możliwości, które ogranicza tylko moja wyobraźnia 😉
  Życzę powodzenia w szkole aktorskiej! 😉

  Pozdrawiam,
  Dagabout
  http://www.dagabout.blogspot.com

 • Ja to lubię średnie miasta 😉 Myśl o zamieszkaniu, np. w Warszawie mnie przeraża 😀 Ale chyba jestem ogólnie uprzedzona do stolicy 😀 Bo już Wrocław czy Poznać to co innego 😉 Ja jestem z małego Zamościa i wszystko, co odrobinę od niego większe i z większą populacją osób w moim wieku, jest dla mnie idealne 😉

  • Też kiedyś byłam uprzedzona, teraz nie wiem sama dlaczego 🙂 Choć rozumiem, że niektórych może przytłaczać ten ogrom. Wrocław jest piękny 🙂

 • Magda M

  Mieszkałam w małym-średnim mieście (niby wojewódzkie, ale małe jak na Polskę), teraz studiuję w Warszawie. Bardzo mi się podoba, choć brakuje mi spokoju, okolicznych pól, dużych pustych przestrzeni i tras rowerowych po lesie etc.
  Mimo wszystko czuję się w niej dobrze 🙂
  Pozdrawiam
  https://coscudownego.blogspot.com

 • Jakiś czas temu zauważyłam, że moje rodzinne miasto (Lublin) jest dla mnie za małe, ale z kolei Warszawa, gdzie często bywałam – za duża. Aktualnie mieszkam w małym holenderskim miasteczku, mam blisko i do małego, i do większego, i rzekłabym – jest idealnie!

 • Ciekawa sytuacja! Dobrze, że udało Ci się uciec 😀
  Pozdrawiam!

 • Arisa Kayahara

  Ja jestem z małego miasta, ale bardzo lubię przebywać na wsi, nie ciągnie mnie do dużych miast, w moim jest mi dobrze, ale często też czas spędzam na wsi. Tam czuję się wolna, cisza, spokój i takie dla mnie urozmaicenie. Tutaj się z Tobą zgodzę, na wsi, czy też w małym mieście nie ma perspektyw, nie ma pracy, a nawet jak jest to jest ograniczony wybór aż do pracy w sklepie.
  Bardzo fajny post !
  http://kuraibanii.blogspot.com

 • Dominika Nowakowska

  Bardzo ładna spódniczka 🙂
  Zapraszam do siebie migliorevita.blogspot.com 🙂

 • Sielskie Klimaty Moniki

  Bardzo ciekawy wpis, miło mi się czytało. Co do małych miejscowości to się zgodzę z minusami… Niestety taka rzeczywistość. Ale już to jak my to widzimy i jak do tego podchodzimy to druga sprawa. Ja kocham wieś, mieszkam od urodzenia na wsi i nie chcę jej zmieniać na miasteczko lub miasto. Nie wyobrażam sobie życia w takim miejscu. Są wspaniałe miasta, piękne i zadbane, ale to nie moja bajka. 🙂 Lubię zwiedzać, poznawać i próbować życia. Nie ograniczam się, ale zawsze chcę wracać do mojego domu na wsi. 🙂

  • Wieś na oczywiście wiele zalet, mój dom rodzinny również znajduje się na wsi. Pięknej, malowniczej zresztą, którą uwielbiam i która przypomina wręcz sielankę. Ale jestem po prostu typem człowieka, który o wiele lepiej funkcjonuje w mieście. Rozumiem jednak osoby, które o wiele bardziej wolą wieś. To kwestia bardzo indywidualna. 🙂

   • Sielskie Klimaty Moniki

    Dokładnie, każdy z nas jest inny. 🙂

 • Elka Domi

  Bardzo inspirujące zdjęcie, wpis także bardzo wartościowy! :))
  Zyskałaś kolejną stałą czytelniczkę ♥ Pozdrawiam cieplutko ♥

  Zapraszam do Siebie
  recenzjella.blogspot.com

 • Elka Domi

  Proszę kochana ♥ Z pewnością będę wpadać częściej!

 • Sporo jest prawdy w tym, co mówisz. Ja tak samo jestem z małej miejscowości i czasami miałam wielką ochotę się wyrwać do wielkiego miasta. Przeprowadziłam się do Warszawy i mieszkałam tam ponad dwa lata. Fajnie było, wszystko na miejscu, wiele miejsc pracy i możliwości rozwoju. Rozrywka, szaleństwo, ale też możliwość odpoczynku. Jednak ciągle brakowało mi ciszy i miałam wielką ochotę wrócić. Więc wróciłam i nawet nie narzekam.

 • Oktawia Koc

  Ale historia 😮 Bardzo fajny wpis!